Przejdź do treści

4 błędy w nauce słówek, których należy unikać

Uczysz się języka obcego już od jakiegoś czasu, ale nadal nie widzisz efektów? Chcesz, aby Twoje słownictwo było bogatsze, jednak nauka nowych zwrotów nie przynosi długotrwałych rezultatów? Być może stosujesz metody na opanowanie nowych słówek, które dają tylko chwilowe efekty lub w dłuższej perspektywie czasu nie pozwalają na skuteczne podnoszenie Twojego poziomu. Poniżej omówiliśmy 4 najczęściej występujące błędy, które hamują Twój językowy rozwój. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, czy występują również u Ciebie.

Nauka na pamięć

Podstawowy błąd, który wiele osób popełnia już od najmłodszych lat. Nauka na pamięć wydaje się z pozoru najprostszym i najszybszym sposobem na zapamiętanie, jednak to tylko złudne wrażenie. Wiele nauczonych tak zagadnień nie zostaje z nami na dłużej, szczególnie gdy uczymy się ich w pośpiechu na ostatnią chwilę. To typowo szkolna metoda, którą stosuje wielu uczniów, aby przyswoić trudne lub nudne zagadnienia. W tym przypadku najlepsze byłby systematyczne powtórki pozwalające na utrwalenie poznanego słownictwa. Dodatkowo, warto poświęcić czas na zrozumienie tego czego właśnie się uczymy, gdyż samo zakucie nie wystarczy do prawidłowego posługiwania się językiem. Oprócz pamięciówki należałoby postawić na ćwiczenia i próby zastosowania poznanych wyrażeń w praktyce, rezultaty takich działań na pewno pozytywnie Cie zaskoczą.

Perfekcjonizm

Wyraź sobie sytuację, że zabierasz się za samodzielną naukę z podręcznikiem. Na pierwszej stronie pojawia się artykuł, a pod spodem testy z pytaniami do niego. Jak podchodzisz do tego zadania?

  • Czy szukasz w tekście tylko odpowiedzi do pytań testowych po czym przechodzisz do kolejnego ćwiczenia?
  • Czy może próbujesz przeczytać test ze zrozumieniem sprawdzając w słowniku słówka, które wydają się znaczące i dopiero próbujesz odpowiedzieć na pytanie?
  • A może zerkasz na tekst i stwierdzasz, że mało co rozumiesz, dlatego tłumaczysz go od początku do końca na język polski, a nawet spisujesz znaczenie słówek, które już znasz?

Jeśli wybrałeś pierwszą metodę znaczy, że przykładasz się do nauki niedbale i na dłuższą metę ciężko będzie Ci opanować zaawansowane zagadnienia. W przypadku ostatniej jesteś natomiast zbyt dużym perfekcjonistą, aby uczenie się sprawiało Ci po prostu przyjemność. Najskuteczniejszą metodą na tego typu zadania jest sposób drugi. Przy poznawaniu języków obcych nie sprawdzi się droga na skróty, bo w nauce nie chodzi często o zaliczenie testów, a o późniejszą umiejętność porozumienia się z obcokrajowcami. Droga na około również nie będzie dobrym pomysłem. Konieczne jest tutaj znalezienie balansu, tak by sam proces poznawania nowych wyrażeń był dla nas ciekawy, a jednocześnie nie stanowił zbyt dużego wyzwania. W sytuacji, gdy nie rozumiesz tego co czytasz sprawdź na początek te słówka, które sprawiają Ci najwięcej trudności, a później ze znajomością ich znaczenia spróbuj zrozumieć kontekst wypowiedzi. Najważniejsze to nie poddawać się. Jeśli zaczniesz w ten sposób czytać teksty po czasie zobaczysz, że to znacznie lepsze niż tłumaczenie całości.

Uczenie się pojedynczych wyrazów

Nauka skupiająca się na zapamiętywaniu lub spisywaniu na fiszki pojedynczych wyrazów nie jest dobra, jeśli chcesz opanować język na komunikatywnym lub wyższym poziomie. To, że znasz pojedyncze zwroty nie oznacza, że umiesz zastosować je w zdaniu lub zrozumieć złożona wypowiedź. Często znaczenie słowa zależy od kontekstu w jakim je użyto, dlatego warto uczyć się nieco inaczej. Kiedy poznajesz nowe słówko sprawdź również, jak jest użyte w zdaniu oraz czy można je rozumieć inaczej np. po zastosowaniu przyimków lub przysłówków.

Unikanie „żywego” języka

Umiesz już sporo słówek, ale nadal nie stosujesz ich w swoich wypowiedziach? To duży błąd, tak nieużywane słownictwo szybko popadnie w zapomniane. Znajdź sposób na ćwiczenie, który pomoże Ci to zmienić. Na początek ucz się słów razem z ich zastosowaniem plus sprawdzaj od razu, jak poprawnie je wymawiać. Przyda się tutaj aplikacja na telefon, która pomoże robić to na bieżąco. Kolejnym krokiem powinno być pisanie oraz mówienie z użyciem danego wyrażenia. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie tego dokonać zapisz się na kursy w szkole językowej, wykwalifikowani lektorzy pomogą Ci pozbyć się problemu nieużywanych i nieutrwalonych słówek.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!