Przejdź do treści

Angielski w wakacje – ciekawe pomysły na naukę z dzieckiem

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i niezapomnianych przygód. To również doskonała okazja, aby w przyjemny sposób rozwijać umiejętności językowe dziecka. Nauka angielskiego o tej porze roku może być zarówno efektywna, jak i zabawna, dzięki różnorodnym kreatywnym pomysłom i aktywnościom. W tym artykule przedstawimy kilka interesujących sposobów na naukę angielskiego z dzieckiem podczas letnich wakacji.

Letnie obozy językowe

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na naukę angielskiego w wakacje są letnie obozy językowe. Tego typu obozy łączą intensywną naukę języka z różnorodnymi aktywnościami rekreacyjnymi i sportowymi. Dzieci mają okazję ćwiczyć angielski w naturalnych sytuacjach, co sprzyja płynności i pewności w posługiwaniu się językiem. Ponadto, uczestnictwo w obozie językowym daje możliwość nawiązania nowych przyjaźni i poznania różnych kultur, co dodatkowo wzbogaca doświadczenia językowe.

Zalety letnich obozów językowych:

 • Intensywna nauka języka w krótkim czasie.
 • Praktyczne użycie angielskiego w codziennych sytuacjach.
 • Rozwój umiejętności społecznych i międzykulturowych.
 • Zróżnicowane zajęcia, które łączą naukę z zabawą.

Nauka przez zabawę – gry i zabawy językowe

Wakacje to idealny czas na naukę angielskiego poprzez zabawę. Gry i zabawy językowe są doskonałym sposobem na utrwalenie słownictwa i gramatyki w sposób angażujący i przyjemny. Można wykorzystać zarówno tradycyjne gry planszowe, jak i nowoczesne aplikacje edukacyjne.

Przykłady gier i zabaw językowych:

 • Memory Tworzenie kartek z obrazkami i słowami w języku angielskim, które dziecko musi dopasować. Gotowe gry możesz kupić w sklepach.
 • Kalambury: Rysowanie lub pokazywanie haseł w języku angielskim, które reszta rodziny musi odgadnąć.
 • Scrabble: Gra w tworzenie angielskich słów z liter, która rozwija zasób słownictwa.
 • Taboo: Opisywanie słów bez użycia zakazanych wyrazów, co rozwija umiejętność parafrazowania i kreatywnego myślenia – taka gra w języku angielskim jest polecana dla nieco starszych dzieci.

Kreatywne zadania

Kolejnym ciekawym pomysłem na naukę angielskiego w wakacje są różnorodne ćwiczenia i zadania, które rozwijają kreatywność i umiejętności językowe dziecka. Można je dostosować do zainteresowań i pasji dziecka, co dodatkowo zwiększa motywację do nauki.

Pomysły na wakacyjne zadania:

 • Dziennik wakacyjny: Zachęć dziecko do prowadzenia dziennika w języku angielskim, w którym będzie opisywać swoje codzienne przygody, wrażenia i miejsca, które odwiedziło. To doskonały sposób na ćwiczenie pisania i rozwijanie umiejętności opisywania rzeczywistości. Nie muszą to być pełne zdania, w przypadku młodszych dzieci wystarczą, chociażby pojedyncze słowa lub zwroty, które opiszą jego humor w danym dniu lub to, co zobaczyło w trakcie ostatniej podróży.
 • Album z podróży: Tworzenie albumu ze zdjęciami i opisami w języku angielskim. Dziecko może opisać każde zdjęcie, dodając ciekawe informacje i anegdoty.
 • Gotowanie po angielsku: Wspólne przygotowywanie prostych potraw według przepisów w języku angielskim. To świetna okazja do nauki nowego słownictwa związanego z jedzeniem i gotowaniem.
 • Praca tematyczna: Wybierzcie wspólnie temat, który interesuje dziecko (np. dinozaury, kosmos, morze) i zbierajcie informacje, tworząc rysunki lub plakat z podpisami w języku angielskim.

Zwiedzanie i interakcje z turystami

Wakacje to czas podróży i odkrywania nowych miejsc. Warto wykorzystać te okazje do praktycznej nauki angielskiego. Jeśli planujecie wyjazd za granicę, zachęć dziecko do aktywnego uczestnictwa w komunikacji z lokalnymi mieszkańcami i turystami. Nawet krótkie rozmowy w języku angielskim mogą znacząco poprawić umiejętności językowe i pewność siebie. Pozwól dziecku np. samodzielnie zamówić swój posiłek w restauracji lub kupić bilet do muzeum.