Przejdź do treści

Christmas – czyli święta po angielsku

Święta Bożego Narodzenia zarówno w Polsce oraz wielu państwach anglojęzycznych to czas spędzany w rodzinnym gronie i przyjemniej atmosferze. Tradycje oraz zwyczaje w tym okresie różnią się jednak w zależności od kraju. Aby nieco przybliżyć Ci kulturę Brytyjczyków i Amerykanów w poniższym artykule przedstawimy garść informacji o ich sposobach na święta.

Wigilia

Wigilia, czyli Christmas Eve to tradycja głównie w słowiańskich krajach, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA to normalny dzień, traktowany jako ostatnia chwila na przygotowania do świąt. To czas na ostatnie zakupy, przygotowanie potraw oraz dekorację domu. Właśnie 24 grudnia Brytyjczycy ubierają choinkę, z kolei w amerykańskich domach już od początku grudnia stoi świąteczne drzewko – zwykle przystrajanie domów odbywa się zaraz po święcie Dziękczynienia. Pierwsze wydarzenie świąteczne jakie ma miejsce to przybycie Mikołaja w noc wigilijną, tak aby na każde dziecko w bożonarodzeniowy poranek czekał wymarzony prezent.

Ile trwają święta?

Bożonarodzeniowe święta w USA trwają zaledwie jeden dzień. Amerykanie świętują w gronie rodzinnym tylko 25 grudnia, z kolei 26 grudnia to normalny dzień pracy. Brytyjczycy natomiast mają wolne również 26 grudnia, kiedy obchodzą Boxing Day. Tradycyjne Boxing Day to dzień, w którym obdarowuje się potrzebujących, zwykle to bogatsze osoby pakowały resztki ze świątecznej uczty i zanosiły ubogim. Z czasem jednak święto to ewoluowało w… dzień zakupów. To czas, kiedy rozpoczynają się wyprzedaże i wszyscy ruszają na polowanie wymarzonych okazji w centrach handlowych – mimo że jest do dzień wony większość sklepów i galerii pozostaje otwarta.

Skąd skarpety na kominku?

Świąteczne skarpety to nieodzowny element każdego Bożego Narodzenia szczególnie w USA. Skarpety są duże, często bardzo zdobione, a także podpisane imieniem domownika. Zwykle zawiesza się je na kominku i lądują w nich mniejsze prezenty, te większe podarunki umieszcza się natomiast pod choinką.

Zwyczaj zawieszania skarpetek na kominku wywodzi się ze starej legendy, w której to Mikołaj obdarował woreczkami złotych monet trzy ubogie dziewczyny. Ich ojciec zmarł nie zostawiając pieniędzy, co uniemożliwiało im wyjście za mąż. Z pomocą przyszedł Mikołaj, który przybył w nocy do ich domu i napełnił monetami wiszące na kominku suszące się pończochy. Ta opowieść zapoczątkowała tradycję wieszania pończoch w wigilijną noc, z czasem pończochy zamieniono jednak na kolorowe, duże skarpety.

Jakie potrawy podaje się w święta?

Z racji tego, że w anglojęzycznych krajach nie obchodzi się Wigilii, potrawy przygotowuje się głównie na bożonarodzeniowy obiad. Amerykanie zwykle tak samo, jak w święto Dziękczynienia zajadają się indykiem, spożywają również cydr oraz piernik, pierniczki, ciasto dyniowe, a także inne ulubione słodkości. Nie mają jednak wielu świątecznych potraw, które kojarzone są głównie z tym okresem. Zazwyczaj menu bożonarodzeniowe wygląd podobnie, jak w inne święta. Z kolei na angielskim stole można spotkać szynkę wieprzową pieczoną z warzywami, często podawaną w towarzystwie pieczonych ziemniaków. Popularny jest również tzw. Christmas Pudding przygotowywane z łoju połączone z suszonymi owocami. Nie zabraknie u nich też pierniczków w świątecznych kształtach (gwiazdki, choinki) oraz pieczonego nadziewanego indyka.

Życzenia i świąteczne słownictwo po angielsku

Znasz już nieco świątecznych zwyczajów, ale ucząc się angielskiego nie zapomnij poznać też słów związanych z tym okresem. Szczególnie przydatne może być poznanie popularnych życzeń oraz słownictwa i wyrażeń, które używamy tylko w tym czasie.

Życzenia:

 • I wish you a Merry Christmas! – Życzę Ci Wesołych Świąt!
 • All the best for Christmas! – Wszystkiego najlepszego na Święta!
 • Happy Holidays! – Wesołych Świąt!
 • Merry Christmas and a Happy New Year! – Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Świąteczne słownictwo:

 • Christmas card – kartka świąteczna
 • Christmas carol – kolęda
 • Christmas decorations – ozdoby świąteczne
 • Christmas Eve – wigilia
 • Christmas lights – lampki choinkowe
 • Christmas tree – choinka
 • celebrate Christmas – obchodzić Święta Bożego Narodzenia
 • decorate a Christmas tree – ozdobić choinkę
 • exchange gifts – wymieniać się prezentami
 • send someone a Christmas card – wysłać komuś kartkę świąteczną
 • sing Christmas carols – śpiewać kolędy
 • write a letter to Santa – pisać list do Świętego Mikołaja