Przejdź do treści

Czy dziecko powinno ćwiczyć angielski w wakacje?

Zastanawiasz się czy Twoje dziecko powinno ćwiczyć angielski w wakacje? Szukasz sposoby na to, jak wykorzystać najbliższe dwa miesiące, aby pociecha nie straciła kontaktu z językiem? Sprawdź nasze metody na wprowadzenie nauki do wakacyjnej codzienności.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci, szczególnie te młodsze kochają zabawy, a najbardziej takie, które budzą ich kreatywność i dają możliwości poznawania świata. Warto to wykorzystać i w sprytny sposób przemycić angielski do wakacyjnej rozrywki. W tym czasie, jak wiadomo, nie łatwo namówić odpoczywających uczniów do zdobywania wiedzy tradycyjnymi metodami, jeśli zależy Ci na systematycznym powtarzaniu szkolnego materiał, postaw na ćwiczenia w formie gier i zabaw. Poszukaj planszówek lub interaktywnych odpowiedników przeznaczonych do nauki języków. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych tytułów zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. To świetny pomysł na spędzanie czasu w rodzinnym gronie, a także zabawę z rówieśnikami. Jeśli dziecko lubi gry komputerowe wykorzystaj to i podaruj mu w prezencie grę edukacyjną. To pozwoli pociesze na ciekawe i kreatywne spędzenie czasu w swoim towarzystwie. Dla nieco starszych dzieciaków zachęcające mogą być wersje internetowe, najlepiej zasugerować im wyszukanie gier samodzielnie lub zaproponować kilka tytułów do wyboru.

Sprawdź ofertę na kursy angielskiego dla dzieci

Rozrywka po angielsku

Twój szkrab jest molem książkowym, a może ma ulubiony serial, który oglądał już kilka razy? Zaproponuj tą samą rozrywkę jednak w obcym języku. Jeśli na początku będzie nieco zniechęcony lub nawet odmówi nie rezygnuj i na start wybierz piosenki lub krótkie filmiki np. na YouTube. Taki kilkuminutowy format może początkowo okazać się bardziej przystępny niż książka czy seriale, więc przerażenie przed długim i nudnym zadaniem odejdzie w zapomniane, a na miejscu tego pojawi się ciekawość i chęć zmierzy się z tym zadaniem. Co najważniejsze nie próbuj od razu sprawdzać ile dziecko zrozumiało, w przypadku, gdy nie zadaje Ci pytań lub nie szuka pomocy w słowniku, nie naciskaj na tłumaczenie. Spraw, aby była to luźna rozrywka i miły sposób na spędzenie czasu, który jest odmienny od standardowej nauki języka.

Zajęcia z rówieśnikami

Nie znasz angielskiego lub nie masz pewności, jaka opcja będzie najlepsza? Postaw na zajęcia dedykowane do wakacyjnej nauki. Wiele szkół językowych organizuje półkolonie tematyczne, które pozwalają na dobrą zabawę połączoną z poszerzaniem słownictwa i bezstresowy kontakt z językiem. Jeśli przy okazji szukasz pomysłu na wyjazd dla dziecka rozejrzyj się za koloniami i obozami językowymi. Często tego typu wyjazdy są świetnym sposobem na pokazanie pociesze, że angielski przydaje się także na co dzień. Połączenie zdobywania wiedzy z podróżą to coś, co przypadnie do gustu wielu dzieciom, a jeszcze bardziej nastolatkom. Z dala od szkolnych murów i w nieformalnej atmosferze bariera językowa i strach przed mówieniem na pewno odejdą w zapomniane, a uczestnik wrócić dodatkowo z pięknymi wspomnieniami.

Przeczytaj także Na co zwrócić uwagę przy zapisie dziecka na zajęcia