Przejdź do treści

Jak mieć kontakt z językiem na co dzień?

Wiele osób uczących się na kursach często słyszy, że powinno mieć kontakt z językiem na co dzień. Jednak w pracy nie używają go wcale albo sporadycznie, a naukę w domu ograniczają jedynie do powtórek materiału. Takie zachowanie może być wystarczające do pewnego momentu, ale prędzej czy później brak samodzielnej nauki i szukania innych sposobów na pogłębianie wiedzy, nie pozwoli osiągnąć biegłości na zadowalającym poziomie. Co w takim razie zrobić i jakie kroki podjąć, aby to zmienić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Nie ucz się na pamięć

W trakcie nauki Twoim celem nie powinno być szybkie przyswojenie materiału, a efektywna praca nad jego zrozumieniem i utrwaleniem. Podstawowy błąd popełniany przez większość osób to próby uczenia się na pamięć. Ten sposób może sprawdzi się w przypadku niektórych dziedzin, a nawet pozwoli na sprawne i szybkie zapamiętanie wielu kwestii, jednak nie będzie to metoda długotrwała. Co więcej, słówka nauczone w taki sposób mogą nie być przez Ciebie wykorzystywane, gdyż będziesz mieć problem z ich użyciem. Nauka poprzez tworzenie zdań czy to pisemnie czy podczas konwersacji będzie o wiele lepsza, gdyż oprócz powtarzania w nich danego słownictwa poznasz jego kontekst i zastosowanie. To samo tyczy się czytania, im częściej napotkasz w tekście jakieś słowo, tym większe szanse, że utrwalisz je i zachowasz w pamięci na dłużej.

Otaczaj się językiem

Kursy językowe to świetny start i pomoc w usystematyzowaniu wiedzy. Warto korzystać z nich w tracie roku szkolnego, jak również w wakacje, gdyż nauka bez dłuższych przerw pozwoli na przyzwyczajenie się do systematyczności. Oprócz tego nie zapomnij także o samodzielnej pracy. Nie musisz godzinami rozwiązywać ćwiczeń gramatycznych ani przygotowywać się z podręcznika o lekcję na przód. Istnieje wiele innych i bardziej przyjemnych metod na wprowadzenie do swojego życia większej dawki języka, możesz np. słuchać muzyki i szukać tekstów swoich ulubionych kawałków w internecie, a później uczyć się z nich słów po prostu śpiewając. Równie dobrym pomysłem będzie oglądanie filmów po angielsku bez napisów lub wyłącznie z ich anglojęzyczną wersją – staraj się wyłapać znaczenie z kontekstu lub zatrzymuj odtwarzanie i sprawdzaj ciekawiące Cię słowa w słowniku, podczas seansu zwróć uwagę również na konstrukcje gramatyczne, to pomoże Ci lepiej zrozumieć ich stosowanie. Pamiętaj, nie musisz od razu oglądać ambitnych Hollywoodzkich produkcji, zacznij od bajek lub tytułów, które dobrze już znasz w ojczystym języku.

Korzystaj z okazji do rozmów podczas podróży

Podróżowanie to nie tylko poznawanie kultury, lokalnego jedzenia oraz zwiedzanie zbytów czy pięknych krajobrazów, podczas wycieczek i urlopów zagranicą możesz także szkolić swój język. Rozmowa na bazarze z lokalnym sprzedawcą, krótka pogawędka z kelnerem albo wycieczka z przewodnikiem w obcym języku, którego właśnie się uczysz, to ciekawe doświadczenie pozwalające Ci się zmierzyć z mówieniem w zupełnie nowym wymiarze. Początki mogą być stresujące, jednak po pewnym czasie zauważysz więcej pewności w swoich wypowiedziach.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!