Przejdź do treści

Jak wybrać szkołę językową dla dziecka?

Zastanawiasz się nad zapisaniem pociechy na dodatkowe zajęcia w nowym roku szkolnym? Chcesz, aby uczyło się języka nie tylko na szkolnych lekcjach? Pomyśl o wyborze kursów w szkole językowej. Poniżej przygotowaliśmy poradnik, jak dobrać najlepszą ofertę i na co zwrócić uwagę przy zapisach.

Opinie o szkole

Ważnym kryterium, którym sugeruje się wiele osób są opinie znalezione w internecie lub wśród znajomych. To coś na co koniecznie zwracaj uwagę, jednak mimo wszystko podejdź do tego na chłodno i spójrz na oceny innych przez pryzmat własnej sytuacji. Niekoniecznie to co nie sprawdziło się u znajomych musi być niewskazane również dla Twojego szkraba. Zajęcia pełne gier i zabaw na, których nudziła się cicha i spokojna córka przyjaciółki uwielbiająca indywidualne zadania i nie przepadająca za ćwiczeniami w grupie, mogą okazać się wprost doskonałe dla Twojego żywiołowego i pełnego energii dziecka. Sprawdzaj śmiało opinie zarówno w internecie, jak i swoim otoczeniu i wyciągają wnioski, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Oferta na kurs angielskiego dla dzieci

Metoda nauczania

Przy wyborze kursu najistotniejszy jest dobór odpowiedniej metody. Jeśli dziecko ma problem z mówieniem w obcym języku postaw na zajęcia skupiające się na przełamaniu bariery językowej i praktycznym wykorzystaniu słownictwa. Spróbuj nauki metodą Direct Method lub poszukaj szkoły oferującej program kładący nacisk komunikację. W tym przypadku idealne będą lekcje w grupie rówieśników, gdzie spotkania będą przebiegać w miłej i nieformalnej atmosferze. Z drugiej strony, kiedy Twoja pociecha ma problem z bieżącym materiałem szkolnym lub nie jest pewne podczas lekcji pomyśl o zajęciach indywidualnych, które pozwolą bardziej skupić się na jego osobistych potrzebach w tym zakresie. To samo tyczy się dzieciaków, które mają ponadprzeciętne zdolności językowe i ich wiedza wychodzi ponad program szkolny – jeśli chcesz rozwijać taki talent najważniejsze jest spersonalizowane podejście jakiego nie dadzą zajęcia w grupach.

Dobór grupy

Istotnym aspektem, który warto sprawdzić jest sposób w jaki szkoła dobiera osoby do grupy – czy klasyfikuje je po wieku, a może poziomie. Zwykle u młodszych dzieci istotny jest rok urodzenia lub klasa, dopiero przy nastolatkach dopasowanie zaczyna się odbywać według umiejętności. Pomocne w tym aspekcie są testy, wstępna rozmowa przyszłego ucznia z lektorem lub zajęcia próbne. To pozwoli na dokładną weryfikację poziomu zaawansowania, co w efekcie umożliwi zaproponowanie najlepiej dopasowanej grupy zajęciowej.

Zapisz się na kursy angielskiego dla młodzieży

Zajęcia próbne

Wybierając szkołę językową zwróć uwagę również na to czy oferuje zajęcia próbne. To dość istotne nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego syna lub córki, szczególnie jeśli chodzi o kursy grupowe. Takie lekcje, na które można przyjść bez żadnych zobowiązań pozwolą poznać innych uczestników oraz zobaczyć czy proponowany sposób prowadzenia zajęć jest atrakcyjny. Podczas takiego spotkania lektor łatwiej oceni umiejętności dziecka i sprawdzi, czy wybrana grupa jest na pewno dla niego odpowiednia.

Lektorzy

Odpowiednio dobrany poziom oraz metoda są dość istotnymi składowymi efektywnych zajęć, jednak nic nie zastąpi dobrego nauczyciela. Korzystając z oferty szkół językowych mamy pewność, że pracujące tam osoby są specjalistami w swojej dziedzinie, a ich sposób prowadzenia zajęć i wykorzystywane materiały są odpowiednio dostosowane do zaawansowania danej grupy. W przypadku języków lekcje mogą odbywać się z polskojęzycznym lektorem lub z native speakerem. W zależności od szkoły lub metody będzie inny dobór nauczycieli na różnych etapach. Np. w Akademii Języków Obcych Olymp zajęcia dla młodszych dzieci odbywają się głównie z polskojęzycznymi osobami, dopiero na późniejszych etapach, czyli kursach dla starszej młodzieży i dorosłych pojawiają się native speakerzy. Natomiast w przypadku zajęć indywidualnych zależy to od ustaleń rodzica ze szkołą.

Przeczytaj także Na co zwrócić uwagę przy zapisie dziecka na zajęcia