Przejdź do treści

Jakich języków warto uczyć się w 2023 roku?

Chcesz w tym roku podjąć się nowego wyzwania? Szukasz kolejnego języka, którego możesz się nauczyć? A możesz marzy Ci się podróż dookoła świata, ale chcesz być na nią dobrze przygotowany i poznać język, który pomoże w komunikacji w niejednym kraju? Jeśli szukasz inspiracji, jakich języków warto się uczyć w 2023 roku, to jesteś we właściwym miejscu!

Po pierwsze angielski!

Angielski to nie bez powodu jeden z najpopularniejszych języków na świcie, dzięki niemu porozumiesz się w wielu krajach. To język urzędowy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Angielski jest również powszechnie stosowany w międzynarodowym środowisku biznesowym. Nauka tego języka będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą podjąć pracę za granicą oraz swobodnie podróżować – w tym nie tylko do krajów anglojęzycznych, z powodzeniem porozumiesz się za jego pomocą również w wielu innych państwach Europy, jak Norwegia, Islandia czy Dania, a także w Katarze lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli Twoim celem jest praca w międzynarodowej korporacji, również poświęć w pierwszej kolejności czas na naukę angielskiego, jego zaawansowana znajomości z pewnością pomoże Ci odnieść sukces w niejednej firmie.

Chiński ma moc

Chiny to coraz ważniejszy gracz na arenie międzynarodowej, dlatego w świecie biznesu z roku na rok popularniejsze staje się posługiwanie językiem chińskim, a w szczególności jego dialektem mandaryńskim. Jego komunikatywna znajomość z pewnością otworzy wiele dróg także przy budowaniu pozycji i kariery w innych azjatyckich krajach. Warto zwrócić uwagę również na to, że w Polsce wiele firm współpracuje z Chinami i często poszukiwani są pracownicy znający mandaryński. Musisz jednak wiedzieć, że w tym przypadku potrzebujesz dużej dawki motywacji, gdyż to skomplikowany język zarówno pod względem gramatyki, jak i wymowy. Mimo to nauka może być bardzo satysfakcjonująca i stwarzać wiele możliwości również podczas podróży.

Hiszpański dla turystów i nie tylko

Hiszpański jest przede wszystkim znany z nieskomplikowanej gramatyki, która jest dość łatwa do opanowania oraz melodyjnej wymowy, sprawiającej, że nauka staje się przyjemniejsza. Jeśli marzysz o zamieszkaniu w Hiszpanii lub jednym z krajów Ameryki Łacińskiej koniecznie wybierz ten język. Szczególnie w krajach Ameryki Południowej np.: w Argentynie, czy Chile będziesz mieć dużo trudniej bez znajomości, chociażby podstaw hiszpańskiego, gdyż wielu miejscowych nie posługuje się angielskim na takim poziomie, jak osoby z Europy. To też przede wszystkim język niezwykle przydatny w podróży. W przypadku, gdy jesteś zapalonym podróżnikiem i umiesz już angielski, koniecznie postaw na naukę hiszpańskiego z pewnością ułatwi Ci to komunikację w wielu przypadkach.

Jak rozpocząć naukę nowego języka?

W dorosłym życiu uczenie się języka od zera w wielu przypadkach przeraża, jedna niepotrzebnie, często to właśnie jako dorosłe osoby mamy więcej motywacji i samozaparcia, aby podejść do tego zadania rzetelnie i nie poddać się zbyt szybko. Jednak przed przystąpieniem do uczenia się podstaw warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy mój obecny grafik i styl życia pozwala na naukę nowego języka? Czy znajdę na to czas? Jeśli tak, to jaka forma będzie dla mnie najlepsza samodzielna nauka, czy na kursie w szkole językowej? To, którą formę wybierzesz, powinno w dużej mierze zależeć od tego, jaki jest Twój styl uczenia się, czy jesteś bardziej Zosią Samosią, czy potrzebujesz zewnętrznej motywacji. W tym pierwszym przypadku rozpocznij od nauki poprzez internet, poszukaj darmowych kursów w postaci filmów na YouTube lub aplikacji mobilnych i zacznij poznawać język. W późniejszym okresie zastanów się nad nauką z lektorem lub native speakerem, który pomoże Ci przełamać barierę językową i nauczy poprawnej wymowy. Dla osób, którym trudniej jest zabrać się za samodzielną naukę, polecamy kursy językowe w grupie lub indywidualnie. To stworzy Ci od razu okazje do ćwiczeń w praktyce.
  2. Czy moje inne kursy językowe z tym nie kolidują? Jeśli niedawno zacząłeś uczyć się innego języka i nie jesteś jeszcze na wysokim poziome, nauka kolejnego może być przytłaczająca i nie tak efektywna, jak wtedy, gdy skupiasz się na jednym. Poczekaj na moment, gdy w pierwszym języku będziesz mieć utrwalone podstawy i dojdziesz do poziomu zaawansowanego, wtedy nic nie będzie kolidować Ci z poznawaniem czegoś zupełnie nowego.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!