Przejdź do treści

Matura z angielskiego – jak wykorzystać ostatnie tygodnie?

Matura już tuż, tuż do egzaminu pozostało niecałe dwa tygodnie. To dobre chwile na relaks i ostatnie powtórki przed tym ważnym czasem. Aby najlepiej wykorzystać dni, które pozostały dobrze jest sporządzić listę ewentualnych rzeczy do powtórzenia i działać według niej. To pozwoli nie pominąć niczego istotnego przy odkurzaniu wiedzy. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak sporządzić taki plan i na czym warto się skupić.

Rada 1. Nie panikuj!

Uczysz się angielskiego już kilka lat, więc nie ma powodu do obaw. Jeśli systematycznie przykładałeś się do nauki i do tej pory nie miałeś większych problemów z tym językiem, uwierz Twoja wiedza jest wystarczająca. Jedyne czego potrzebujesz to odświeżenia i niewielkich powtórek, aby utwierdzić się w tym przekonaniu. Jeśli nie zacząłeś jeszcze ostatnich przypomnień przed maturą, nic straconego, dasz jeszcze radę to nadrobić. Tym bardziej, że miałeś angielski w szkole jeszcze w tym miesiącu i otaczałeś się nim, co najmniej kilka razy w tygodniu. W przypadku, gdy byłeś również słuchaczem na kursie angielskiego dla młodzieży w szkole językowej, możesz być pewien o swoje umiejętności.

Sposoby na naukę do matury

Rada 2. To nie pora na nowe słówka.

Skup się na tym co już wiesz. Kiepskim pomysłem jest nauka nowych słówek, które mogą się przydać lub pozwolą Ci zabłysnąć podczas wypowiedzi pisemnej. Pisząc list czy nawet rozprawkę ważniejsza niż wyszukane słownictwo jest poprawność i dobrze napisany tekst. W tym czasie, który pozostał warto skupić się na przejrzeniu słówek z podstawowych działów wymaganych na maturze. Świetną opcją będzie skorzystanie z repetytorium, często na końcu znajduje się lista słów wymaganych do matury. Nie odświeżaj wszystkiego na jeden raz, podziel sobie materiał przez liczbę pozostałych do egzaminu dni. Nie ucz się niczego od nowa, a tym bardziej na pamięć, po prostu przeczytaj listę kilka razy, a jeśli dalej nie czujesz się pewnie zapisz na kartce najważniejsze zwroty z tego działu, postaraj się wybrać do zapisania nie więcej niż 10 do 20 takich zwrotów lub wyrazów. Często samo spisanie może być pomocne, szczególnie dla wzrokowców.

Oferta na kursy angielskiego dla dzieci

Rada 3. Gramatyka, ale tylko najistotniejsze rzeczy.

Powtórzenie gramatyki również powinno znaleźć się na Twojej liście. Aby zrobić to z głową i nie przeciążyć się nadmiarem materiału oraz informacji maksymalnie uprość to zadanie. Nie analizuj każdego angielskiego czasu pojedynczo i nie rób po kilka gramatycznych ćwiczeń do wszystkich konstrukcji. Lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie w internecie tabelki lub zestawienia z najważniejszymi czasami, również na platformie YouTube powinieneś znaleźć filmiki z taką tematyką. Zapoznaj się z takim materiałem w skupieniu i zrób ewentualne notatki, zapiski nie mogą zajmować więcej niż stronę A4 lub dwie. Taka objętość będzie w sam raz do szybkiego zerknięcia przy dalszym powtarzaniu. W następnym kroku twórz własne zdania z wykorzystaniem tych konstrukcji lub poszukaj materiałów do ćwiczeń na tłumaczenie w internecie. To szybka powtórka, więc 10 takich zdań codziennie w zupełności wystarczy.

Rada 4. Przećwicz wypowiedź pisemną

Ważną częścią na maturze jest wypowiedź pisemna, dlatego nie zapomnij o jej przećwiczeniu. Szczególnie jest to istotne przy rozszerzonej wersji egzaminu, jednak do materiału z podstawy także warto przysiąść. W pierwszej kolejności najlepiej zajrzeć do repetytorium i przypomnieć sobie, jak tworzone są różne formy tekstów oraz jakich zwrotów warto użyć. Następnie zacznij po prostu pisać, wykorzystaj do tego zadania otwarte z testów maturalnych z poprzednich lat. Jeśli nie czujesz się pewnie korzystaj z podpowiedzi z materiałów do nauki. Po kilku takich próbach zobaczysz, że idzie to o wiele sprawnej. Super pomysłem będzie też zrobienie w całości jednego przykładowego testu, to na pewno doda Ci pewności i pozwoli przekonać się, że dasz sobie radę.

Słuchanie i czytanie po angielsku, jako sposób na relaks przed egzaminem maturalnym

Rada 5. Słucha i czytaj po angielsku dla przyjemności

Angielski to przede wszystkim żywy język, dlatego otaczaj się nim na co dzień. Oglądaj filmiki na YouTube lub seriale, a także czytaj w tym języku. Wybierz tematykę, która Cię zaciekawi i sprawi Ci przyjemność. Takie luźne czynności pozwolą na chwilę relaksu, ale również na stały kontakt z angielskim, co na pewno zaowocuje wzrostem przekonania, co do swoich umiejętności.