Przejdź do treści

Na co zwrócić uwagę przy zapisie dziecka na zajęcia

Zapisujesz dziecko na zajęcia? Nie masz pewności na co zwrócić uwagę przy doborze kursy lub podpisywaniu umowy. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu stanowiącego drugą część poradnika „Jak wybrać szkołę językową dla dziecka?”.

Częstotliwość zajęć

Istotnym aspektem jest dobór odpowiedniej częstotliwość zajęć. Wiele szkół językowych oferuje spotkania 2 razy w tygodniu, co jest idealnym rozwiązaniem na początek. Kursy zbyt intensywne mogą zniechęcić dziecko nadmiarem materiału, tym bardziej że ma jeszcze prace domowe i inne obowiązki szkolne. Również jeśli jest to kolejna dodatkowa aktywność, która będzie stałym punktem każdego tygodnia, warto nie rozpoczynać od lekcji więcej niż 2 razy na tydzień. Wyjątek to sytuacja, gdy szykuje się ważny sprawdzian lub egzamin np. 8klasisty, wtedy rozważenie intensywniejszy kurs lub o wydłużonym czasie (zajęcia po 90 lub więcej minut) jest jak najbardziej korzystne.

Zapisz swoje dziecko na kurs angielskiego dla dzieci we Wrocławiu

Wielkość grupy

Na efektywną naukę wpłynie nie tylko to czy uczestnicy zajęć będą na tym samym poziomie, ale również to jak liczna będzie grupa. Im mniej osób tym łatwiej przyjdzie skupienie w szczególności u tych dzieci, które lubią ciszę i spokój, a nadmiar bodźców może je przytłaczać. Większe grupy są polecane dla dusz towarzystwa najlepiej odnajdujących się w pracach zespołowych. W przypadku jeśli to pierwsze taki kurs dobrze zacząć od mniejszej grupy lub zajęć indywidualnych, bądź w parze z kolegą, pozwoli to na lepsze oswojenie się z językiem.

Formalności dotyczące kursu

Zwykle przed rozpoczęciem kursu rodzic musi podpiąć umowę ze szkołą. Przed ostatecznym jej zawarciem najlepiej wyjaśnić wszystkie wątpliwości i dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Na takim dokumencie powinien być przede wszystkim zawarty okres jej trwania oraz informacje na temat płatności i ewentualnych warunków rezygnacji z kursu przed jego końcem.

Sprawdź ofertę na kursy angielskiego dla młodzieży

Kontakt ze szkołą

Podpisując umowę należy również doprecyzować informacje na temat tego jak będziemy się kontaktować ze szkołą. Czy preferujemy kontakt mailowy czy telefoniczny czy wolimy, aby wszelkie istotnie informacje były przekazywane bezpośrednio dziecku przez lektora lub sekretariat (dotyczy starszych dzieci). Pozwoli to na szybkie i sprawne przekazanie informacji na temat odwołania zajęć, ich odrabiania lub jakichkolwiek zmian istotnych podczas trwania semestru. Jeśli chodzi o kursy indywidualne na tym etapie warto ustalić warunki odwołania lekcji lub możliwości zmiany ich częstotliwości, dnia bądź godziny.

Weryfikacja postępów

Zajęcia językowe to nie tylko dobrze spędzony czas, który pozwala poszerzać wiedzę, ale także sposób na lepsze opanowanie materiału, dający szansę na osiągniecie większej płynność w posługiwaniu się językiem w przyszłości. Zarówno na zajęciach grupowych, jak i indywidualnych warto weryfikować na jakim etapie jest dziecko i jakie zrobiło postępy w czasie. W przypadku grup pracujących na programie szkoły językowej zwykle od pewnego wieku są przewidziane systematyczne testy sprawdzające wiedzę, sprawdź również czy w wybranej przez Ciebie szkole są one przeprowadzanie. Gdy pociecha uczy się indywidualnie również może mieć możliwość pisania testów, jednak w tym przypadku nie są one koniecznością, gdyż lektor na bieżąco widzi progres – możesz poprosić o semestralne maile z informacją o postępach lub podpytać nauczyciela bezpośrednio po zajęciach, gdy odbierasz dziecko.

Przeczytaj także Jak wybrać szkołę językową dla dziecka?