Przejdź do treści

Nauka angielskiego po czterdziestce – czy warto?

Twoje dzieci są coraz starsze i bardziej samodzielne, a Ty masz więcej czasu dla siebie i chcesz wykorzystać go na nowe doświadczenia? Oprócz aktywności fizycznej postaw również na zdobywanie nowych umiejętności i poszerzanie swojej wiedzy. Jeśli jesteś już po czterdziestce nie rezygnuj chociażby z nauki nowych języków, to świetna gimnastyka dla Twojego umysłu!

Najważniejszy aspekt – regularność

Pamiętasz kiedy ostatnio uczyłeś się nowego języka? To proces długotrwały, a zadowalające efekty nie przychodzą od razu. Tym bardziej, jeśli od dłuższego czasu nie rozpoczynałeś nauki czegoś nowego. Daj sobie czas, aby oswoić się z tym wyzwaniem. Pomoże Ci w tym przede wszystkim systematyczna i regularna nauka. Zapisz się na kurs językowy dla dorosłych, w którym zajęcia odbywają się w każdym tygodniu, a w pozostałe dni ćwicz po 15-30 minut o stałej porze. Podejście do zadania w taki sposób, z pewnością pozwoli już po miesiącu zauważyć pierwsze postępy.

Klucz do sukcesu — odpowiednia motywacja

Marzysz o swobodnych podróżach? A może chcesz zabłysnąć przed swoimi dziećmi? Najważniejsze to solidna motywacja, która będzie pchać Cię do działania. Po czterdziestce często nie mamy już odgórnego przymusu nauki języków, nie wymaga od nas tego szkoła ani ważne egzaminy. W tym wieku wiele osób decyduje się na naukę języka wyłącznie z własnej woli, dlatego z jednej strony jest łatwiej zacząć, ale z drugiej ciężej utrzymać zaangażowanie w uczenie się na stałym poziomie. Nawet jeśli uczysz się dla samego siebie, ważne jest, abyś miał cel, do którego dążysz. To pozwoli Ci dłużej wytrwać w postanowieniu doskonalenia języka. Takim celem może być oglądanie anglojęzycznych filmów bez polskich napisów lub chęć sprawnej komunikacji na zagranicznych wakacjach. Dobrze jest go ustalić przed samym zapisaniem się na kurs. W przypadku np. lekcji indywidualnych możesz powiadomić o swoich zamiarach lektora, taki tok nauczania pozwoli skupić się na Twoich własnych potrzebach i ustalić plan przebiegu lekcji szyty na miarę.

Oferta na kursy angielskiego 40+

Istotna cecha — wyrozumiałość

Nie zapomnij o wyrozumiałości dla samego siebie. To dość istotne kiedy chcesz szybko się nie zniechęcić. Miej na uwadze to, że każdy popełnia błędy, a to, w jakim tempie uczysz się słówek z czasem się poprawi. Nauka języka w dorosłości to coś innego niż opanowanie materiału na potrzeby szkoły. W tym przypadku im więcej w krótszym czasie nie znaczy lepiej. Najważniejsze jest za to dobre zrozumienie i utrwalenie słownictwa oraz struktur gramatycznych. Podejdź do tematu na spokojnie i ucz się małymi partiami. Jeśli zamierzasz chodzić na kurs, nie skupiaj się pomiędzy zajęciami na przyswojeniu materiału do przodu. Może i zabłyśniesz przed grupą i otrzymasz pochwałę od lektora, ale pozbawisz się przez to możliwości lepszego utrwalenia już poznanego materiału. Czas między lekcjami postaraj się wykorzystać na solidne powtórki i pogłębienie już poznanych zagadnień, a na nowe tematy przyjdzie czas na kolejnym spotkaniu.

Efekty poprawiające pracę mózgu

Nauka języka to nie tylko możliwość łatwiejszego komunikowania się z obcokrajowcami, dzięki temu usprawnisz także swój mózg i opóźnisz lub zapobiegniesz problemom z pamięcią w późniejszym wieku. Regularne dawki wiedzy i systematyczne poszerzanie swoich umiejętności to znakomity sposób na dłuższą sprawność! Co więcej, nauka przez całe życie nie musi być męcząca, ucz się na własnych zasadach i szukaj metod, które odpowiadają Tobie, to najlepszy czas na to, aby postawić na poszerzanie wiedzy na własnych zasadach. Zamiast nauki szkolonymi metodami wybierz zajęcia np. oparte o Metodę Bezpośrednią Direct, które w dużej mierze skupiają się na komunikacji i starają się oswoić słuchaczy z mówieniem już od pierwszych lekcji.