Przejdź do treści

Niezdana matura z angielskiego – co dalej?

Już wiesz, że w tym roku matura podstawowa z angielskiego nie poszła Ci najlepiej? Obawiasz się, że nie uda Ci się osiągnąć minimalnych 30%? Pamiętaj, że z końcem sierpnia możesz podejść do powtórki. Drugie podejście nie przekreśla Twoich studenckich planów ani przyszłej kariery!

Co możesz zrobić?

Jeśli nie masz jeszcze oficjalnych wyników matury, na spokojnie na nie poczekaj, tym bardziej gdy wydaje Ci się, że uplasujesz się w okolicy minimalnego 30%. Maturę napisaną na minimum, w przypadku kiedy potrzebujesz wyższego wyniku, aby dostać się na studia, poprawisz dopiero za rok. Masz więc mnóstwo czasu, by solidniej się do niej przygotować. Natomiast osoby, które nie zdadzą, mają termin poprawkowy, a więc na naukę od otrzymania wyniku będzie jeszcze 1,5 miesiąca. Wiesz, że na 100% nie zdasz? W takim razie zacznij powtórki wcześniej, pomoże Ci to rozdzielić naukę na mniejsze partie oraz lepiej utrwalić wiedzę.

Zapisz się na kurs przygotowujący do matury z angielskiego

Czy zdążysz się nauczyć?

Wiele osób zastanawia się czy zdążą się przygotować na sierpniową powtórkę, tym bardziej, że pogoda za oknem nie sprzyja nauce. Niestety, ale w tym przypadku potrzeba dużo silnej woli i samozaparcia. Oblanie matury nie oznacza też całych wakacji od rana do nocy z książkami. Przy odpowiednio zaplanowanym czasie dasz radę pouczyć się, skorzystać ze słońca, a nawet załapać się na jakąś wakacyjną pracę. Grunt to odpowiedni plan działania. Na początek przejrzyj arkusz maturalny i wzór odpowiedzi, sprawdź, co najbardziej zawiodło – czytanie, słuchanie, czy pisanie? – i na tej części skup się szczególnie podczas nauki. Sięgnij po repetytorium, w te 6 tygodni spokojnie jesteś w stanie w całości je przerobić, odświeżysz sobie gramatykę, niezbędne słownictwo oraz czytanie ze zrozumieniem i słuchanie. W sytuacji, gdy masz trudności z samodzielną nauką lub nie rozumiesz swoich, błędów poszukaj specjalistów w tym zakresie i np. zapisz się na indywidualne zajęcia w szkole językowej.

Poszukaj pomocy w nauce

Do tej pory nie chodziłeś na korepetycje? Czas najwyższy to zmienić! Skoro samodzielna nauka zawiodła, najlepiej znaleźć nauczyciela, który przeprowadzi Cię przez cały proces powtarzania. Sprawdź ofertę pobliskiej szkoły językowej, czy nie organizuje kursów dla osób w takiej sytuacji, jak Ty. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się zajęcia indywidualne, na których lektor będzie miało możliwość dostosowania programu nauczania pod Twoje indywidualne trudności. Tematyka zajęć będzie spersonalizowana, aby ćwiczyć Twoje słabości i motywować Cię do działania. Zostanie dobrany taki sposób uczenia, który pozwoli Ci, jak najwięcej wynieść z lekcji. Pamiętaj jednak, że ważna jest również samodzielna nauka oraz powtarzanie we własnym zakresie.

Szukasz więcej porad, chcesz wiedzieć czego unikać podczas nauki do matury? Zajrzyj do naszych wcześniejszych artykułów:

Matura z angielskiego – jak wykorzystać ostatnie tygodnie?

4 błędy w nauce słówek, których należy unikać

Jak wykorzystać długi weekend przed maturą z angielskiego?