Przejdź do treści

4 sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka nowego języka, jak również podnoszenie swojego poziomu w tym, który już znasz, to nieustanna praca. Najistotniejszym elementem pozwalającym na komunikację i rozumienie jest opanowanie zwrotów i słówek. To, jak duży będzie zasób Twojego słownictwa zależy nie tylko od poziomu zaawansowania, ale również od metody, jaką stosujesz, aby poznane wyrażenia zostały z Tobą na dłużej. Jeśli nadal szukasz tego najskuteczniejszego sposoby koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.

Poznawaj zastosowanie słówek

Nie ucz się na pamięć pojedynczych słów, ta szkolna metoda nie zaprowadzi Cię do doskonałych efektów i komunikatywnego poziomu. Traktuj język, jak coś żywego i ucz się go w nieco szerszy sposób. Przy każdym nowym zwrocie sprawdź jego znaczenie w różnych kontekstach oraz znajdź przykłady użycia w zdaniu. Świetną aplikacją do zweryfikowania, jak zastosować dany zwrot w praktyce jest np. Reverso Context, gdzie oprócz tłumaczenia słówka zobaczysz od razu przykłady jego użycia.

Spróbuj fiszek online

Metoda z fiszkami na kartkach wydaje Ci się przestarzała lub po prostu nieefektywna? Wypróbuj ich wersję online. Pobierz aplikację do fiszek na telefon lub korzystaj z nich na stronach w wyszukiwarce. Co więcej, nie musisz ich już robić samodzielnie. Wypróbuj platformy takie, jak Quizlet, gdzie znajdziesz wiele gotowych zestawów tematycznych wraz z ćwiczeniami w postaci quizów, które pomogą utrwalić słownictwo. Dla osób zabieganych sprawdzą się w szczególności wersje w formie aplikacji na smartfona, które można włączyć w autobusie lub przerwie w pracy.

Oglądaj seriale

Nauka języka to nie tylko ćwiczenia z podręcznika oraz lekcje w szkołach językowych. Innym i nieco rozrywkowym sposobem jest oglądanie seriali w obcym języku. Na początek może to okazać się sporym wyzwaniem, dlatego warto wybierać tytuły dla dzieci mające mniej skomplikowane słownictwo. To pozwoli Ci oswoić się z tym zadaniem. Kiedy poczujesz się już pewnie śmiało podnoś porzeczkę i oglądaj swoje ulubione seriale w oryginalnej wersji językowej. Nie zniechęcaj się jeśli nie rozumiesz czegoś ze słuchu, wiele platform streamingowym daje możliwość oglądania filmów z napisami. Postaraj się jednak nie zatrzymywać odcinka, aby co chwilę sprawdzać słowa, spróbuj zrozumieć ich znaczenie z kontekstu i wciągnij się w fabułę. Wszystkie zwroty, które wydają Ci się warte uwagi zapisz, aby zerknąć do nich później.

Czytaj książki

Oprócz oglądania możesz również czytać w danym języku. Sięgnięcie po lekturę będzie też bardziej komfortowe na niższych poziomach zaawansowania, gdyż możesz kontrolować tempo i wracać do wybranych fragmentów. Również, jak w przypadku filmów i seriali postaw na prostsze tytuły, na start wybierz coś z pozycji dla dzieci lub powieści dedykowane do nauki języka. W tego typu książkach, przeznaczonych dla osób na konkretnym poziomie, znajdziesz wypisane problematyczne słówka, a często także ćwiczenia pozwalające sprawdzić czy dobrze rozumiesz tekst.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!