Przejdź do treści

E-mail po angielsku – wskazówki na egzamin ósmoklasisty

Na egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego składa się słuchanie i czytanie dające znaczną liczbę punktów. Jednak równie ważną częścią, tego wielkiego sprawdzaniu wiedzy, jest wypowiedź pisemna, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. Najczęściej występujące zadanie to napisanie e-mailu, którego tworzenie na pewno już nie raz ćwiczyłeś w szkole. Z tego powodu w pierwszej kolejności odśwież wiedzę ze szkolnych notatek, a następnie przeczytaj poniższy artykuł, aby upewnić się na co jeszcze zwrócić uwagę!

Pisz na temat

W chwili, gdy dobrniesz już do części pisemnej najważniejsze to zachować spokój. Nie przejmuj się jeśli po pierwszym przeczytaniu zadania nie do końca wiesz, jak napisać swój e-maila. Zostało jeszcze sporo czasu, aby dobrze to rozegrać. Weź kilka głębokich oddechów i skup się maksymalnie na tym zadaniu. Najlepiej pomyśl przez chwilę o czym chciałbyś napisać, spróbuj jednak aby Twoje myśli krążyły wokół angielskich słówek, układanie w głowie polskiej wersji e-maila w niczym nie pomoże, a wręcz może utrudnić zadanie. Odpuść sobie pisanie czegokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy, wypowiedź musi być spójna i odpowiadać na wszystkie podpunkty zawarte w poleceniu. Wszelkie zbędne ozdobniki czy dodatkowe zdania nie pasujące do reszty mogą tylko wpłynąć negatywnie na odbiór całości.

Korzystaj z brudnopisu

Warto przy tworzeniu e-maila wykorzystać maksymalnie brudnopis. Nie musisz pisać w nim całego maila, może posłużyć, jak miejsce na spisanie słówek czy zdań, które uważasz za warte użycia. Już przy czytaniu polecenia postaraj się robić notatki i zapisz znane frazy lub zwroty związane z tematyką. Spisz swoje pomysły oraz wyrażenia będące stałą częścią maili, jak powitanie, pożegnanie czy wstęp. To da Ci ogólny szkielet i pokaże, że świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem!

Stosuj znane konstrukcje

W pierwszej kolejności skup się na znanych konstrukcjach i postaraj się je wykorzystać. Jeśli nie jesteś pewien jakiegoś słowa lub użycia czasu lepiej poszukaj pewniejszego zastępstwa i napisz to zdanie w nieco inny sposób. Ne egzaminie dobrze jest oceniane bogate słownictwo i zastosowanie kilku czasów, dlatego postaraj się do tego wcześniej przygotować. Kilka dni przed przejrzyj szkolny zeszyty lub repetytorium, aby odświeżyć sobie podstawowe zwroty przydatne do napisania maila. Dodatkowo możesz zrobić niewielką listę synonimów znanych Ci dobrze słówek, tak aby wykorzystać je na egzaminie i zapunktować. Ogranicz taką listę do 10 lub maksymalnie 20 popularnych fraz i dobierz do nich po jednym synonimie. Pokaż także, że znasz różne czasy, ale nie próbuj na siłę wykorzystać wszystkich jakie umiesz stosować, wystarczy jeśli poprawnie użyjesz 3 z nich.

Unikaj kombinacji

Nie poprawiaj wypowiedzi wielokrotnie i dokładnie trzymaj się poleceń. Unikaj zbyt długiego doprowadzania tekstu do perfekcji w brudnopisie. Czas mimo wszystko jest ograniczony, jeśli Twoja pierwsza myśl nie wydaje Ci się za dobra to popraw zdanie i idź dalej. Jednak unikaj zmiany w połowie wypowiedzi, staraj się doprowadzić e-mail do końca bez znacznych poprawek. Na koniec sprawdź czy wszystko się zgadza i całość brzmi sensownie oraz zerknij, czy wszystkie punkty zostały zawarte. Nie dopisuj rzeczy w pośpiechu i na ostatnią chwilę, jest szansa, że zrobisz to niewyraźnie i egzaminator nie będzie w stanie odczytać tego co miałeś na myśli.

Tagi: