Przejdź do treści

Happy Valentine’s Day – czyli kilka słów o walentynkach

Walentynki, czyli święto zakochanych, które przypada 14 lutego, na dobre zagościło w Polsce, jak i innych krajach świata. Ten dzień jest traktowany, jako okazja do wyrażenia swoich uczuć poprzez prezenty, kwiaty oraz wspólne spędzenie czasu z ukochaną osobą. Skąd jednak pochodzi ta tradycja oraz jak jest obchodzona w innych krajach? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. Koniecznie zapoznaj się także z angielskim walentynkowym słownictwem znajdującym się w ostatnim akapicie.

Historia walentynek

Święto swoimi korzeniami sięga aż starożytności, kiedy to żył święty Walenty, czyli ówczesny patron zakochanych. Był biskupem, który jak głosi jedna z legend udzielał potajemnie ślubów cesarskim żołnierzom, za co został skazany na karę śmierci. Po tym wydarzeniu zakochani zaczęli świętować dzień jego śmierci, jako święto miłości. Inne podania głoszą, że zginął w obronie swojej wiary, a czekając w celi na śmierć, napisał list do ukochanej, podpisując się w nim „Twój Walenty”, a to zdarzenie miało dać początek zwyczajowi pisania kartek walentynkowych.

Natomiast w epoce średniowiecza, 14 lutego był uznawany za dzień, kiedy ptaki zaczynają swoje gody, co skłoniło kościół do ustawienia tej daty dniem zakochanych. Od tego czasu walentynki były obchodzone w krajach Europy Zachodniej i południowej. Ludzie zwykle wymieniali się kartkami i listami miłosnymi.

Obecna tradycja walentynek wywodzi się jednak z kultury Amerykańskiej. W USA zapoczątkowano to znane dzisiaj komercyjne święto, które tak bardzo polubiono na całym świecie. Do Polski jednak walentynkowa tradycja obdarowywania się prezentami i wyznawania uczuć dotarła dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

Walentynki w różnych częściach świata

Zarówno w Europie, Australii, jak i w USA walentynki skupiają się wokół rozdawania prezentów, miłosnych liścików, romantycznych kolacji oraz specjalnych walentynkowych wydarzeń czy imprez organizowanych przez restauracje, kluby i wiele innych miejsc. W Wielkiej Brytanii i USA często oprócz partnerów upominkami obdarowuje się także najlepszych przyjaciół.

W Japonii walentynki są dość oryginalne, w ten dzień to tylko panie dają swoim partnerom czekoladki, natomiast panowie odwzajemniają się tym samym dopiero w kolejnym miesiącu – 14 marca podczas obchodzenia White Day. W Chinach walentynki są świętowane raczej przez młodych ludzi, głównie w wieku studenckim czy nastoletnim.

W wielu arabskich państwach to święto jest mniej huczne, szczególnie z uwagi na to, że publiczne celebrowanie i okazywanie uczyć nie jest społecznie akceptowalne. Jeśli obchodzi się już dzień zakochanych to raczej w domowym zaciszu. Z kolei Egipcjanie podchodzą do tego w nieco inny sposób i przy tej dacie obdarowują prezentami przyjaciół, a rzadziej partnerów.

Angielskie słownictwo walentynkowe

 1. Bouquet – bukiet
 2. Chocolates – czekoladki
 3. Cupid – Kupidyn
 4. Gift – prezent
 5. Heart-shaped – w kształcie serca
 6. Jewelry – biżuteria
 7. Love at first sight – miłość od pierwszego wejrzenia
 8. Love is blind – miłość jest ślepa
 9. Love is in the air – miłość jest w powietrzu
 10. Love letter – list miłosny
 11. Love poem – wiersz miłosny
 12. Love song – piosenka miłosna
 13. Love story – historia miłosna
 14. Lovebird – para zakochania
 15. Romantic dinner – romantyczna kolacja
 16. Rose – róża
 17. Sweetheart – kochanie
 18. Valentine’s Day card – karta walentynkowa

Happy Valentine’s Day!