Przejdź do treści

Santa Claus is coming… czyli ciekawostki o Mikołajkach z różnych stron świata

W Polsce dzieci, ale i również dorośli mają to szczęście, że Mikołaj przychodzi w grudniu aż 2 razy. Najpierw w swoje imieniny, czyli 6 grudnia, a później w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy zasiadamy przy rodzinnym stole. W niektórych krajach prezenty rozdaje się w podobnym czasie, ale są też państwa z całkowicie odmienną tradycją. Jeśli chcesz poznać zagraniczne zwyczaje koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Skąd się wzięły Mikołajki?

Biskup Mikołaj z Miry żyjący na przełomie III i IV wieku to osoba, której zawdzięczamy powstanie tego lubianego przez wszystkich święta. Zasłynął dzięki temu, że pomagał ubogim i potrzebującym przeznaczając na to większość swojego majątku. Jako święty Mikołaj jest patronem katolickim oraz prawosławnym. Natomiast związany z nim obdarowywania prezentów sięga aż średniowiecza, początkowo Mikołaj przybierał postać biskupa ubranego w długie szaty (płaszcz, alba), mirrę na głowie oraz charakterystyczną laskę pasterską. Z czasem wygląd ten ewoluował, miało to jednak miejsce dopiero w XX wieku za prawą firmy Coca-Cola, która wylansowała Mikołaja jako staruszka z siwą brodą, okularami, w czerwonym stroju oraz charakterystycznej czapce z pomponem.

Współczesny święty Mikołaj nie pochodzi z Miry (Demre w Turcji), a mieszka w Laponii w Finlandii w swojej wiosce wraz z Panią Mikołajową oraz pomagającymi mu elfami. Prezenty dostarcza na całym świecie, więc nie porusza się na piechotę, a w latających saniach, które ciągną jego ukochane renifery. Dzieci piszą do niego listy, aby ten poczciwy staruszek dokładnie wiedział czego pragną. Jednak tylko grzecznym dzieciom przynosi to o czym marzyły, dla tych niegrzecznych ma w swoim worku specjalne rózgi.

Mikołajki w innych częściach Europy

Włosi nie obchodzą Mikołajek, tam na dzieci nie czekają prezenty od wiedźmy Befany, która przychodzi do nich w nocy z 5 na 6 grudnia, czyli w święto Trzech Króli. To wróżka o wyglądzie wiedźmy z długim, brzydkim nosem ubrana w łachmany, która świetnie radzi sobie z lataniem na miotle. Grzecznym dzieciom zostawia słodkości i prezenty, natomiast dla niegrzecznych ma węgiel, cebulę lub nawet czosnek.

We Francji tradycja Mikołajek obchodzonych 6 grudnia jest znana w północnej i północno-wschodniej części kraju. Tamtejszy Mikołaj jest odziany w biskupie szaty i zwykle przyjeżdża do dzieci na osiłku. Wszystkie grzeczne dzieciaki mogą liczyć na prezenty, natomiast te niegrzeczne na rózgi. Jako pomocnik rózgi rozdaje Père Fouettard – ubrany na czarno towarzysz Mikołaja. Natomiast 25 grudnia kolejne prezenty przynosi Père Noël – Gwiazdor.

W Grecji dzieci muszą być bardziej cierpliwe, gdyż Mikołaj nie odwiedza ich ani 6 grudnia, ani w Boże Narodzenie. Na prezenty co roku przychodzi im czekać aż do 1 stycznia, kiedy to odwiedzi je święty Bazyli. Z kolei na wschodzie prezentami obdarowuje Dziadek Mróz, który w odróżnieniu od znanego nam Mikołaja nie porusza się po niebie – jego sanie ciągną konie. Nie wchodzi on również przez komin, tylko puka do każdych drzwi. Podarki przynosi w Nowy Rok.

Hiszpanie nie wyczekują niecierpliwie Mikołaja, gdyż dla nich prezenty przynoszą Trzej Królowie w dniu 6 stycznia. To do nich dzieci mogą kierować listy z prośbami o upominki. Każde grzeczne dziecko z pewnością taki otrzyma! Z kolei niegrzeczne osóbki dostaną zamiast rózgi kawałek cukru, który wyglądem przypomina bryłę węgla.

Na Słowacji i w Czechach podobnie jak w Polsce prezenty można dostać już 6 grudnia. Tamtejszy Mikołaj, czyli Mikulas, odwiedza domy zwykle w towarzystwie czarta i anioła. Z kolei w Belgii Mikołaj przychodzi już 5 grudnia. Upominki zostawia w butach zawieszonych specjalnie przy kominku. Warunek otrzymania podarku to grzeczne zachowanie przez cały rok, ładnie napisany list oraz zachęta dla Mikołaja, aby zatrzymał swoje sanie! Belgijski Mikołaj porusza się na saniach, które ciągną konie, więc ważne jest, aby przed domem zostawić dla nich siano oraz marchewki.

W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się Mikołajek, a na prezenty należy poczekać do samych świąt. Tutaj dopiero 25 grudnia rano można znaleźć przed kominkiem upominki, które w nocy Mikołaj zostawił w specjalnie przygotowanych skarpetach.

Chcesz jeszcze bardziej poczuć Mikołajkowy klimat? Poznaj angielskie słówka związane z tym świętem!

 • beard – broda
 • chimney – komin
 • Christmas stocking – skarpeta na prezenty
 • elf- elf
 • fireplace – kominek
 • gift – prezent
 • gift box – pudełko na prezent
 • gift bag – torebka prezentowa
 • naughty – niegrzeczny
 • reindeers- renifery
 • sack – wór
 • Santa Claus – Święty Mikołaj
 • sleigh – sanie
 • sleigh bells – dzwonki przy saniach
 • wish – życzenie