Przejdź do treści

Skuteczna nauka języka w nowym roku porady i kroki do sukcesu

Twoje noworoczne postanowienie to regularna nauka języka? Pamiętaj, więc o dobrym planie oraz dużej dawce motywacji. W tym artykule podpowiemy, jak podejść do tego tematu i jakie kroki podjąć, aby uczenie się weszło Ci w nawyk i stało się codzienną rutyną. Dowiesz się także, czego unikać i jak zaplanować swój czas, by Twoje działania były skuteczne i efektywne.

Tylko realistyczne cele

Dążenie do perfekcyjnej znajomości języka najlepiej podzielić na kilka etapów, które będą Twoimi celami. Planując, że np. dojdziesz z poziomu B1 do B2 w rok, skup się przede wszystkim na ustaleniu kroków na ścieżce do tego niż na wyznaczaniu konkretnej daty końcowej. Ważne jest, aby Twoje plany były konkretne i jak najbardziej dostosowane do aktualnego stylu życia. Zastanów się, co chcesz osiągnąć np. w najbliższe 3 miesiące i rozpisz swój harmonogram działania, dostosowany pod to. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy do tej pory ciężko było Ci wygospodarować czas na naukę, próby poświęcenia na to codziennie godziny mogą być początkowo trudne do zrealizowania. Zacznij w pierwszym etapie od 10 minut i dopiero w kolejnych tygodniach wydłużaj ten czas. Nie ustalaj też zbyt sztywnych reguł, plan działania powinien być elastyczny, a pojedyncze niepowodzenia nie powinny stanowić przeszkody. Nie porzucaj też uczenia się przez chwilową przerwę lub kilka dni, gdy założenia nie były możliwe do zrealizowania. Dodatkowo skrupulatnie zapisuj swoje postępy i małe osiągnięcia czy sukcesy, to z pewnością przywróci Ci motywacje w chwilach zwątpienia.

Odpowiednia metoda

Ogromne znaczenie ma także metoda nauczania, jaką wybierzesz, w dużej mierze to ona zagwarantuje powodzenie Twojego planu. Możesz wybrać naukę na kursie z native speakerem lub polskim lektorem, korzystać z platform online lub zajęć stacjonarnych, uczyć się z książek, filmów, podcastów lub aplikacji mobilnych. Metod jest wiele, ale by wybrać tą najlepszą zastanów się, także, jaki styl nauki będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli masz problem z określeniem, co sprawdzi się u Ciebie, przejrzyj ofertę szkół językowych, wiele proponuje ciekawe, a czasem i innowacyjne sposoby nauczania. Często też w takich miejscach istnieje możliwość odbycia zajęć próbnych, na których można się przekonać czy takie lekcje są tym, czego szukasz.

Motywacja i nastawienie

Motywacja jest kluczem, w przypadku nauki, bez niej ciężko będzie osiągnąć rezultaty, na jakich Ci zależy. Często na początku mamy większe chęci i zapał, który z czasem maleje, jednak, aby do tego nie dopuścić, spróbuj np. ustalić nagrody za osiągnięcia, znaleźć motywującego nauczyciela lub zapisać się na kurs z innymi osobami, gdyż często to właśnie wspólna nauka daje energię do działania. Pamiętaj też o stworzeniu harmonogram pozwalającego na regularne powtarzanie, dzięki temu z czasem nauka wejdzie Ci w nawyk i stanie się rutyną.

Jakich błędów nie popełniać?

Na drodze do osiągnięcia celu z pewnością spotkasz niejedną przeszkodę. Samodzielnie jednak nie podłożysz sobie kłód pod nogi wystrzegając się kilku błędów:

  • Nie skupiaj się nadmiernie na gramatyce w początkowym etapie nauki, ponieważ może to szybko zniechęcić.
  • Nie próbuj uczyć się zbyt dużej ilości słów naraz, postaw na małe partie i regularne powtórki. Ważna jest jakość nie ilość!
  • Unikaj uczenia się słówek i zwrotów bez kontekstu – szukaj przykładowych zdań, tak abyś miał wiedzę na temat konkretnych sytuacjach, w których będzie możliwość zastosowana takiego słownictwa.
  • Nie rezygnuj po pierwszych trudnościach – każdy ma swoje wzloty i upadki podczas nauki języka, ale ważne jest, by nie poddawać się i kontynuować działania, nawet jeśli na początku nie jest łatwo.

Planowanie czasu

Zastanów się, jaka jest najlepsza pora dnia na naukę, kiedy masz więcej czasu lub z czego w trakcie dnia możesz zrezygnować na rzecz uczenia się. Przykładowo: jeśli do tej pory często wieczorem miałeś nawyk oglądania seriali, wykorzystaj to i zaplanuj analogiczną czynność tylko w języku, któregoś się uczysz. Wiele platform streamingowych oferuje odtwarzanie treści również w innych językach, w szczególności po angielsku.