Przejdź do treści

IELTS, TOEFL, CAE – niezbędne informacje

Uczysz się już angielskiego od dłuższego czasu i chcesz mieć potwierdzenie swoich umiejętności? Możesz tego dokonać, biorąc udział w egzaminie językowym. Szczególnie rozważ te najpopularniejsze, gdyż dają szerokie możliwości, jeśli chodzi o edukację i karierę zawodową za granicą. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie te, które warto zdać.

IELTS

Jednym z najpopularniejszych egzaminów językowych jest International English Language Testing System, czyli IELTS. Taki certyfikat przyda Ci się szczególnie jeśli planujesz edukację na uczelni wyższej lub podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda IELTS?

Egzamin składa się z części testowej oraz ustnej, a całość ma za zadanie sprawdzić aż 4 elementy języka: czytanie, pisanie, słuchanie oraz mówienie. Wszystko trwa ok. 3 godzin, jednak często część testowa odbywa się w innym dniu niż ustna, którą przeprowadza egzaminator.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać i kto może przystąpić do egzaminu?

Co ważne, testu nie można nie zdać, gdyż jest on oceniany w skali punktowej od 1 do 9, więc zawsze otrzymasz certyfikat z uzyskanym wynikiem. Zwykle, aby był on honorowany np. przez uczelnie, należy osiągnąć próg powyżej 5 punktów. Co więcej, do IELTS może przystąpić każdy niezależnie od swojego poziomu zaawansowania.

Ważność certyfikatu

Sam certyfikat teoretycznie jest ważny bezterminowo, jednak przy staraniu się o pracę, podczas rekrutacji na studia czy składaniu podania o wizę za ważny uznaje się ten nie starszy niż 2 lata.

Gdzie zdać?

IELTS można zdać za pośrednictwem British Council w wielu miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu. Od niedawna można również przystąpić do niego online, warto jednak mieć na uwadze, że wersja internetowa może być nieakceptowana przez niektóre uczelnie lub firmy.

Zapisz się na kurs przygotowujący do egzaminu językowego

TOEFL

TOEFL, czyli Test of English as a Foreign Language to kolejny bardzo popularny egzamin, który co roku zdaje wiele osób. W odróżnieniu od IELTS jest on bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, więc jeśli Twoim celem jest pracować w USA rozważ tę opcję.

Jak wygląda TOEFL?

Ten egzamin podobnie, jak IELTS skład się z 4 części: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Całość trwa jednak krócej, bo niecałe 2 godziny. Sam egzamin jest komputerowy, także część ustna. Odpowiedzi uczestnika są nagrywane i przesyłane online do egzaminatorów. To duża wygoda w szczelności da osób, które bezpośredni kontakt z egzaminatorem mógłby dodatkowo zestresować.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać i kto może przystąpić do egzaminu?

Wszyscy zdający otrzymują certyfikat z liczbą punktów, niezależnie od uzyskanego wyniku. Z każdej z 4 części można otrzymać maksymalnie 30 punktów (łącznie 120). Do egzaminu mogą podejść osoby niezależnie od poziomu.

Ważność certyfikatu

TOEFL jest ważny i akceptowany przez 2 lata o uzyskaniu, więc w przypadku potrzeby posiadania certyfikatu przez dłuższy czas najlepiej powtarzać go regularnie.

Gdzie zdać?

Egzamin jest przeprowadzany przez organizację Educational Testing Service (ETS), która czuwa nad przeprowadzaniem testów także w Polsce. Na ich oficjalnej stronie sprawdzisz dostępne terminy oraz miasta.

A może CAE?

CAE, a także FCE to egzaminy Cambridge English, które w odróżnieniu od IELTS i TOEFL są przeprowadzane zgodnie z poziomem zaawansowania – FCE dla poziomu B2 oraz CAE dla poziomu C1-C2.

Jak wyglądają egzaminy?

Egzamin składa się z 5 części: pisanie, czytanie, użycie języka, słuchanie i mówienie. Trwa ok. 3,5 do 4 godzin w zależności od poziomu. Odmiennie niż w pozostałych wygląda część ustna, do której podchodzi się w parze z inną osobą zdającą, a na sali jest dwóch egzaminatorów.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać i kto może przystąpić do egzaminu?

Tutaj w odróżnieniu od IELTS czy TOEFL można nie zdać. Za zaliczony uznaje się egzamin, z którego uczestnik zdobędzie minimum 60% ogółem.

Ważność certyfikatu

Zarówno CAE, jak i FCE są ważne bezterminowo, a więc certyfikatem możesz chwalić się w swoim CV nawet po latach! Niestety niektóre miejsca mogą nie akceptować tych starszych niż 2-3 lata.

Gdzie zdać?

Organizatorem egzaminów jest British Council i to właśnie w ich centrach można podejść to testu. Jando z takich miejsc znajduje się również we Wrocławiu.

Gdzie przygotować się do egzaminów?

Do każdego z tych egzaminów możesz przygotować się samodzielnie, a także na specjalnych kursach w szkole językowej. W Akademii Języków Obcych OLYMP oferujemy możliwość skorzystania z indywidualnych zajęć nakierowanych na naukę do tego typu certyfikatów międzynarodowych. Po naszym kursie będziesz w pełni przygotowany do jego zadawania, wystarczy tylko zapisać się na test w odpowiedniej placówce, która go przeprowadza.

Jak się dobrze przygotować – nasze wskazówki

Pamiętaj, że przygotowanie do certyfikatów wymaga czasu i systematycznej pracy. Jeśli regularnie uczysz się od lat angielskiego, nie powinno być to dla Ciebie problemem. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka wskazówek, które dobrze wykorzystać:

  1. Poznaj wymagania egzaminacyjne Twoim pierwszym krokiem podczas nauki powinno być dokładne zapoznanie się z wymogami egzaminacyjnymi. Da Ci to pełny obraz tego, co musisz powtórzyć lub na czym się najbardziej skupić.
  2. Przygotuj plan nauki Zrób listę zagadnień i tematów, które będziesz powtarzać do egzaminu. Jeśli chcesz sobie to ułatwić, wybierz repetytorium lub podręcznik nakierowany na przygotowanie do konkretnego egzaminu. Z pewnością ułatwi Ci to powtórki.
  3. Ćwicz codziennie Ważna jest regularność, nawet jeśli przygotowujesz się do egzaminu na kursie w szkole językowej, że musisz ćwiczyć również samodzielnie. Zaplanuj sobie czas na codziennie powtórki i nie zostawiaj ważnych zagadnień na ostatnią chwilę.
  4. Zerknij na testy próbne Rozwiązywanie testów próbnych to świetny sposób na naukę! Dobrze jest przyjemniej raz w miesiącu zmierzyć się z takim egzaminem w domu. To pokaże Ci, ile już umiesz i czy robisz postępy.
  5. Zapisz się na egzamin w odpowiednim momencie Pamiętaj o śledzeniu terminów zapisu tak, by nie przegapić możliwości zdawania egzaminu w terminie, który Cię interesuje. Często data jest sztywna, więc nie będzie możliwości dopisania się po jej przekroczeniu.

Przeczytaj także Jak osiągnąć zaawansowany poziom języka angielskiego?