Przejdź do treści

Jak osiągnąć zaawansowany poziom języka angielskiego?

Umiesz już wiele słówek, znasz dobrze konstrukcje gramatyczne, rozumiesz tekst pisany i czytany z podręczników do nauki języka, a Twoje wypowiedzi stają się coraz bardziej płynne? To znaczy, że jesteś obecnie na średnio zaawansowanym poziomie. Jeśli jednak mimo to czujesz, iż stoisz w miejscu, a przejście z B1 do B2 lub z B2 do C1 wydaje Ci się zbyt odległe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że popełniasz jeden z podstawowych błędów w uczeniu się na tym etapie. Jakie to błędy i jak je wyeliminować? O tym dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Błąd nr 1: Zbyt intensywny kurs

Stawiasz przede wszystkim na zajęcia w szkole językowej? To świetnie! Dzięki pomocy specjalistów z pewnością łatwiej przyjdzie Ci opanowanie zaawansowanych tematów. Nauka angielskiego w takich miejscach sprawdzi się na każdym etapie, a szczególnie wtedy, gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia, by podnieść swój poziom językowy. Jednak łatwo w tym momencie o dokonanie złego wyboru, a mianowicie zapisanie się na zbyt intensywny kurs, który nie pasuje do Twojego obecnego stylu życia. W przypadku, kiedy masz wymagającą pracę, a także wiele dodatkowych obowiązków poza nią, nieodpowiednie mogą okazać się lekcje odbywające się 3 razy w tygodniu lub częściej. Natłok materiału może sprawić, że nie nadążysz z jego utrwalaniem, szczególnie jeśli na samodzielne powtórki w domu nie zostanie Ci już czasu. Najlepiej wybrać kurs pozwalający Ci stawiać na jakość, a nie ilość. Pamiętaj, nie zawsze im szybciej znaczy lepiej!

Zapisz się na kurs angielskiego dla dorosłych

Błąd nr 2: Unikanie zajęć z native speakerem

Wiele osób mimo dobrej znajomości języka boi się nadal rozmawiać z obcokrajowcami, co więcej unika takich konfrontacji nawet na zajęciach językowych! Warto jednak się przełamać i zamienić naykę z polskojęzycznym lektorem na tą z native speakerem. Z pewnością będzie to duży krok, który pozwoli na przełamanie bariery językowej. Tym bardziej, że na takich lekcjach nie będzie mowy o tłumaczeniu czegoś po polsku. Choć z początku brzmi to przerażająco, uwierz, wcale tak nie jest. Dla mających obawy polecamy również zajęcia łączone, gdzie grupę naprzemiennie prowadzi dwóch nauczycieli – jeden polskojęzyczny, a drugi native speaker.

Błąd nr 3: Ćwiczenie tylko z podręcznikiem

Twoja nauka ogranicza się jedynie do pracy z podręcznikiem? To duży błąd! Na tym etapie warto sięgać po dodatkowe materiały. Nie chodzi tylko o szukanie innych książek czy internetowych stron przeznaczonych typowo do nauki języków. Na poziomie średnio zaawansowanym z powodzeniem można uczyć się w zupełnie inny, często nawet bardziej przyjemny sposób. Przykładowa oglądaj ulubione filmy i seriale po angielsku lub czytaj książki w oryginalnej wersji językowej. Na początek dobrze jest wybrać to, co już znasz po polsku. Czytałeś w dzieciństwie np. Harry’ego Pottera? Czas odświeżyć sobie jego treść, ale po angielsku! Nic nie szkodzi, że to lektura dla młodzieży. To świetna pozycja, aby ćwiczyć swój angielski na poziomie B1 lub B2 niezależnie od wieku. Ponadto, w internecie z pewnością znajdziesz jeszcze masę innych książek.

Błąd nr 4: Nie otaczasz się językiem poza czasem na naukę

Kolejny częsty błąd to brak kontaktu z językiem poza godzinami wyznaczonymi na powtórki lub dodatkową naukę. Często kurs językowy plus 2-3 godzin samodzielnej nauki w tygodniu to za mało. Jeśli wiesz, że nie dasz rady wygospodarować więcej czasu, który poświęcisz tylko na angielski, nic nie szkodzi. Pomyśl za to o tym, jakie inne czynności możesz połączyć z uczeniem się. W sobotni poranek sprzątasz na błysk całe mieszkanie, wieczorami spędzasz godzinę czasu na przygotowywanie posiłków na kolejny dzień albo codziennie dojeżdżasz do pracy dłuższą chwilę? Wykorzystaj ten moment na słuchanie podcastów lub audiobooków w języku angielskim. Na początek zacznij od czegoś prostszego, czyli typowo edukacyjnych słuchowisk, a z czasem zwiększ poprzeczkę i przerzuć się na słuchanie zagranicznych podcasterów niezwiązanych z tematyką edukacyjną.

Przeczytaj także Nauka angielskiego – samodzielnie czy na kursie?