Przejdź do treści

Nauka angielskiego – samodzielnie czy na kursie?

Zastanawiasz się nad zapisem na kurs językowy, a może nauką w domowym zaciszu? Nie wiesz, co będzie dla Ciebie lepsze i pozwoli szybciej zobaczyć pierwsze efekty? W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zestawić te dwa sposoby uczenia się i sprawdzić, kiedy uzyskasz lepsze rezultaty!

Samodzielna nauka

Główną zaletą samodzielnej nauki jest to, że uczysz się kiedy chcesz, jak chcesz oraz czego chcesz. Jednak dla niektórych osób to właśnie może okazać się pułapką. Przede wszystkim może Cię dopaść słomiany zapał np. poprzez narzucenie sobie zbyt intensywnego planu nauczania, który ze względu na inne obowiązki, okaże się nierealny do zrealizowania. Istotna będzie tutaj praca nad organizacją codzienności, a także samodyscypliną. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować się do regularnej nauki – poszukać w internecie ciekawych darmowych materiałów oraz poczytać o popularnych metodach nauczania, które być może zdecydujesz się wypracować. Musisz też pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, nie trzeba wcale poświęcać 2-3 godzin dziennie i każdego dnia przechodzić do nowego zagadnienia czy kolejnego rozdziału podręcznika. Skup się na jakości, a w początkowej fazie ucz się małymi partiami i przede wszystkim rób częste powtórki pozwalajace lepiej utrwalić nowe słownictwo czy struktury gramatyczne.

Pamiętaj także, że język to nie tylko nauka teorii, ale również praktyka. W tym przypadku samodzielne ćwiczenie może okazać się trudniejsze. Jeśli nie chcesz decydować się na kurs, poszukaj partnera do rozmów po angielsku lub sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma grup dyskusyjnych, do których możesz się zapisać, aby ćwiczyć rozmówki.

Sprawdź ofertę na kursy języka angielskiego dla dorosłych

Kursy angielskiego

Z kolei nauka w szkole językowej na kursach dostosowanych do poziomu zaawansowania zdejmuje z Ciebie konieczność szukania najlepszej metody oraz odpowiedniego podręcznika. To wszystko zostanie przedstawione Ci, jako gotowy plan przy zapisie lub maksymalnie na pierwszych zajęciach. Taki kurs niejako pilnuje też Twojej dyscypliny i systematyczności. Spotkania odbywają się regularnie, w każdym tygodniu 1 lub 2 razy, w zależności od tego, jak intensywny program wybierzesz. Podczas poznawania nowych elementów języka i słownictwa jesteś też cały czas pod opieką lektora, który dawkuje Ci wiedzę w odpowiedni sposób. Co ważne, do Twojej dyspozycji jest nauczyciel pomagający rozwiązywać wątpliwości czy problemy podczas nauki. W przypadku samodzielnego uczenia niestety nie będziesz mieć takiej możliwości, co może wpędzić w zakłopotanie lub spowoduje, że nad jakimś tematem spędzisz zdecydowanie dłużej niż pod czujnym okiem profesjonalisty.

A może zrobić to inaczej?

Jeśli nadal odkładasz naukę angielskiego na później, a nie chcesz zapisywać się na całoroczne kursy w szkole językowej, pomyśl np. o krótkim wakacyjnym kursie lub wykupieniu kilku zajęć indywidualnych. Najlepiej omijaj z dala miejsca uczące szkolnymi metodami i postaw na innowacyjne podejście, spróbuj nauki np. naszą metodą Direct. Po takich lekcjach będziesz znać już podstawy, co pozwoli Ci łatwiej działać dalej samodzielnie. Może się jednak okazać tak, że forma kursów bardziej przypadnie Ci do gustu.

Przeczytaj także Jak nauczyć się angielskich czasów?