Przejdź do treści

Jak nauczyć się angielskich czasów?

Angielska gramatyka to coś, z czym masz największy kłopot? Często nie wiesz jakiego czasu powinieneś teraz użyć? A może stresują Cię dłuższe wypowiedzi, bo zbytnio analizujesz w głowie każde zdanie? Wiedz jednak, że uczenie się z odpowiednim podejściem i sprytnymi sposobami na naukę pozwoli Ci pewniej stosować wiele konstrukcji w praktyce. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Zapisz się na kurs angielskiego dla dorosłych we Wrocławiu

Postaraj się zrozumieć podstawy

Po pierwsze naucz się dobrze podstawowych czasów, takich jak present simple, past simple, present perfect oraz future simple. Opanuj teorię i poznaj wyjątki oraz zasady. Staraj się zrozumieć, w jakich sytuacjach i kontekstach używane są dane czasy. To pomoże Ci wybrać odpowiedni w zależności od konkretnego scenariusza. Pomyśl o gramatyce szerzej niż o czymś, co musisz się nauczyć na pamięć. Znajdź konkretne przykłady z życia codziennego, w których możesz je stosować. Najlepiej zrób to w formie pisemnej i powieś w widocznym miejscu, tak aby można było tam zerknąć zawsze, gdy się uczysz. Taka gotowa lista, którą sobie utrwalisz, doda Ci pewności, gdy przyjdzie się zmierzyć z praktyką.

Stosuj praktyczne ćwiczenia

Podręcznik z gotowymi ćwiczeniami do nauki gramatyki to dobry wybór, jednak tylko na początek. W późniejszym etapie lepiej ćwiczyć na własnym przykładzie, poprzez pisanie lub konwersacje. Dobrym pomysłem jest, chociażby prowadzenie swojego dziennika po angielsku. Nawet jeśli do tej pory nie robiłeś takich rzeczy, nic nie szkodzi, nie musisz traktować tego bardzo osobiście, ale jako luźną rozrywkę, która pomoże Ci ćwiczyć język. A jak nie pamiętnik, to może opowiadania, które pozwolą uwolnić Twoją fantazję? Możesz opisywać różne proste sytuacje – wizytę w sklepie, kinie, lekcje w szkole czy wymarzoną podróż. Pozwoli Ci to użyć wielu angielskich czasów, ale także poznać nowe słownictwo.

Oprócz pisania nie zapomnij ćwiczyć wypowiedzi ustnych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się zajęcia z lektorem, który da Ci wskazówki odnośnie wypowiadania się płynnie i poprawnie, a także wspomoże na każdym etapie nauki. Poszukaj w swojej okolicy zajęć konwersacyjnych lub opartych o metody nauczania skupiające się na mówieniu np. Metoda Callana lub Direct Method.

Ucz się tak, jak lubisz

Kto powiedział, że nauka musi opierać się głównie na podręcznikach i materiałach stricte edukacyjnych? Uczenie się języków to coś, co można robić na wiele sposób. Z pewnością znasz jakąś osobę, która mówi płynnie, bo uczyła się np. przy okazji – grając w gry, oglądając seriale, czytając ulubione książki w oryginalnej, angielskiej wersji językowej lub szukając przez długi czas więcej informacji o swoim hobby na zagranicznych stronach. A czy Ty próbowałeś takiej metody? Jeśli nie, to teraz jest odpowiedni moment. W książkach czy filmach najlepiej poznasz użycie danych czasów, zobaczysz, które są najczęściej stosowane, a także poznasz ich użycie w różnych sytuacjach. Na początku zapewne przyjdzie Ci to z mniejszym lub większym trudem. Jednak po kilku seansach przed telewizorem lub z ulubionym gatunkiem literatury zobaczysz, że łatwiej opanować nowe sformułowania, a użycie danego czasu jest bardziej zrozumiałe.

Przeczytaj także Angielska gramatyka – czas teraźniejszy Present Simple