Przejdź do treści

Jakich języków warto uczyć się w 2024 roku?

Rozważasz w tym roku podjęcie nowego wyzwania? Myślisz o nauce kolejnego języka obcego? A możesz marzy Ci się podróż dookoła świata, ale chcesz być na nią dobrze przygotowany i poznać język, który pomoże w komunikacji w niejednym kraju? Jeśli szukasz inspiracji, jakich języków warto się uczyć w 2024 roku, to jesteś we właściwym miejscu!

Po pierwsze angielski – język globalnej komunikacji

Jeśli jeszcze nie znasz angielskiego to dobry moment, aby się go nauczyć, znajomość tego języka wciąż bardzo się opłaca! Angielski nie bez powodu stał się najpopularniejszy na świcie, to właśnie dzięki niemu porozumiesz się w wielu krajach. To język urzędowy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Powszechnie stosuje się go także w międzynarodowym środowisku biznesowym. Z tego powodu będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą podjąć pracę za granicą oraz swobodnie podróżować – w tym nie tylko do krajów anglojęzycznych, z powodzeniem porozumiesz się za jego pomocą również w wielu państwach Europy, jak Norwegia, Islandia czy Dania, a także w Katarze lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli Twoim celem jest praca w międzynarodowej korporacji, poświęć w pierwszej kolejności czas na poznanie angielskiego, jego zaawansowana znajomości z pewnością pomoże Ci odnieść sukces w niejednej firmie.

Sprawdź ofertę na kursy Business English

Musisz wiedzieć, że…
język angielski jest stosunkowo łatwy w nauce, a wpływa na to, chociażby szeroka dostępność materiałów, a także nieskomplikowana gramatyka i brak odmian czasowników. Ze względu na dużą popularność, z łatwością znajdziesz także kursy językowe w swoim mieście.

Chiński – język rosnących możliwości

Chiny to coraz ważniejszy gracz na arenie międzynarodowej, dlatego w świecie biznesu z roku na rok popularniejsze staje się posługiwanie językiem chińskim, a w szczególności jego dialektem mandaryńskim. Co więcej, można śmiało stwierdzić, że chiński to bez wapienia jeden z języków przyszłości! Jego komunikatywna znajomość z pewnością otworzy wiele dróg także przy budowaniu pozycji i kariery w innych azjatyckich krajach. Warto zwrócić uwagę również na to, że w Polsce wiele firm współpracuje z Chinami i często poszukiwani są pracownicy, którzy śmiało mogą porozumiewać się z Chińczykami. Musisz jednak wiedzieć, że w tym przypadku potrzebujesz dużej dawki motywacji, gdyż to skomplikowany język zarówno pod względem gramatyki, jak i wymowy. Mimo to nauka może być bardzo satysfakcjonująca i stwarzać wiele możliwości również podczas podróży.

Musisz wiedzieć, że…
osoby biegle posługujące się tym językiem są także bardzo poszukiwani na rynku pracy. Na stanowiska, gdzie wymagany jest chiński, mają także mniejszą konkurencję podczas rekrutacji, wynika to z faktu, że jeszcze niewiele osób uczy się mandaryńskiego w naszym kraju.

Hiszpański – uniwersalny język turystyki i biznesu

Hiszpański jest przede wszystkim znany z nieskomplikowanej gramatyki, która jest dość łatwa do opanowania oraz melodyjnej wymowy, sprawiającej, że nauka staje się przyjemniejsza. Jeśli marzysz o zamieszkaniu w Hiszpanii lub jednym z krajów Ameryki Łacińskiej koniecznie wybierz ten język. Szczególnie w krajach Ameryki Południowej np.: w Argentynie, czy Chile będziesz mieć dużo trudniej bez znajomości, chociażby podstaw języka hiszpańskiego, gdyż wielu miejscowych nie posługuje się angielskim na takim poziomie, jak osoby z Europy. To też przede wszystkim język niezwykle przydatny w podróży. W przypadku, gdy jesteś zapalonym podróżnikiem i umiesz już angielski, koniecznie postaw na hiszpański, z pewnością ułatwi Ci komunikację w wielu sytuacjach.

Musisz wiedzieć, że…
znajomość tego języka obcego nie tylko ułatwi podróże zagraniczne czy zmianę miejsca zamieszkania na ciepłą Hiszpanię, ale także pomoże w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Pracownicy posługujący się hiszpańskim znajdą zatrudnienie w turystyce, usługach, jak i międzynarodowych firmach produkcyjnych oraz technologicznych.

Niemiecki i francuski – klucze do Europy

Znaczna część europejskiego społeczeństwa porozumiewa się niemieckim i francuskim, a więc to za pomocą tych języków zyskasz najwięcej w tej części świata!

Znajomość niemieckiego daje Ci możliwość spróbowania swoich sił na niemieckim, austriackim, a także szwajcarskim rynku pracy. To duże pole możliwości szczególnie w zawodach z dziedziny technologii i przemysłu. Ze względu na odległość od Polski, przeprowadzka do tych krajów może okazać się łatwiejsza — bez problemu wpadniesz na weekend w rodzinne strony.

Z kolei języka francuskiego warto uczyć się, chociażby przez jego melodyjność i ciekawą wymowę, ale również jeśli interesujesz się np. modą lub sztuką i wiążesz swoją przyszłość właśnie z tym sektorem.

Z uwagi na to, że wiele osób uczy się tych języków, z łatwością znajdziesz także zajęcia z native speakerami z Niemiec lub Francji, a to pozwoli Ci na naukę na zupełnie innym poziomie!

Zapisz się na kurs języka francuskiego

Musisz wiedzieć, że…
Francja była kolebką wielu ruchów artystycznych i intelektualnych, takich jak romantyzm, renesans czy surrealizm. W rezultacie, język francuski nie tylko otwiera drzwi do komunikacji, ale także pozwala zanurzyć się w bogatej tradycji artystycznej i kulturowej.

Rosyjski i arabski – języki strategiczne

W dzisiejszych czasach język rosyjski jest bardzo pożądany, szczególnie ze względu na duży napływ do naszego kraju osób z Ukrainy oraz Białorusi, którzy bardzo dobrze znają ten język. Jeśli pracujesz np. w obszarze hr i zajmujesz się rekrutacją pracowników z tych krajów, na pewno warto rozważyć naukę rosyjskiego jako kolejnego języka obcego.

Rosnącą popularnością cieszy się także język arabski – na świecie posługuje się blisko 300 milinów ludzi. To język urzędowy lub jeden z oficjalnych w wielu krajach Azjatyckich, a także Afrykańskich. Za jego pomocą porozumiesz się m.in. z mieszkańcami Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii, Kataru, Libanu, Kuwejtu, Maroko, Omanu, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponadto, wiele z tych krajów w ostatnich dziesięcioleciach stało się dużymi graczami na arenie międzynarodowej, a znalezienie pracy w Katarze czy Emiratach Zjednoczonych Arabskich stało się bardzo atrakcyjne dla Europejczyków.

Przeczytaj także Jak skutecznie uczyć się języków obcych

Musisz wiedzieć, że…
nauka arabskiego to nieco trudne, ale fascynujące wyzwanie. Uczenie się języka arabskiego to nie tylko poznawanie nowego alfabetu, ale także przystosowanie się do zupełnie odmiennego kierunku pisania, czyli z prawej strony do lewej.

Inne języki – portugalski, włoski, japoński

Znasz już hiszpański? W takim razie nie poprzestawaj tylko na tym języku romańskim i poznaj kolejny! Wybierz włoski lub portugalski, a zdziwisz się, jak łatwo przychodzi Ci ich uczenie się. Te dwa języki są bardzo podobne do hiszpańskiego, mają wiele wspólnych lub bardzo podobnie brzmiących słów, a także bardzo zbliżone zasady gramatyczne.

Interesujesz się mangą, fascynuje Cię kultura Japonii? A może marzysz o przeprowadzce do kraju kwitnącej wiśni? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć realizować to marzenie od nauki języka. Nawet jeśli przeprowadzka odbędzie się w dalekiej przyszłości. Dzięki znajomości japońskiego, lepiej zaprezentujesz się również na polskim rynku pracy i z pewnością znajdziesz dobrze płatną posadę w jednym z większych miast.

Jak mieć kontakt z językiem na co dzień?

Musisz wiedzieć, że…
chociaż język japoński jest często uważany za trudny ze względu na kilka unikalnych cech, takich jak skomplikowany system pisma, liczne formy grzecznościowe oraz specyficzne elementy gramatyczne. Z drugiej strony wymowa jest stosunkowo łatwa, gdyż opiera się na miękkich dźwiękach, dlatego też większość Polaków poradzi sobie z nauką mówienia bezproblemowo.

Jak rozpocząć naukę nowego języka?

W dorosłym życiu uczenie się języka od zera w wielu przypadkach przeraża, jednak niepotrzebnie, często to właśnie jako dorosłe osoby mamy więcej motywacji i samozaparcia, aby podejść do tego zadania rzetelnie i nie poddać się zbyt szybko. Jednak przed przystąpieniem do uczenia się podstaw warto odpowiedzieć sobie na pytania:

1. Czy mój obecny grafik i styl życia pozwala na opanowanie nowego języka? Czy znajdę na to czas? Jeśli tak, to jaka forma będzie dla mnie najlepsza samodzielna nauka, czy na kursie w szkole językowej? To, który sposób wybierzesz, powinno w dużej mierze zależeć od Twojego stylu uczenia się. Czy jesteś bardziej Zosią Samosią, czy potrzebujesz zewnętrznej motywacji? W tym pierwszym przypadku rozpocznij zdobywanie wiedzy od internetu, poszukaj darmowych kursów w postaci filmów na YouTube lub aplikacji mobilnych i zacznij poznawać język. W późniejszym okresie zastanów się zajęciami z lektorem lub native speakerem, który pomoże Ci przełamać barierę językową i poprawić wymowę. Dla osób, którym trudniej jest zabrać się za samodzielną naukę, polecamy kursy językowe w grupie lub indywidualnie. Lekcje w szkole językowej stworzą Ci od razu okazje do ćwiczeń w praktyce.

2. Czy moje inne kursy językowe z tym nie kolidują? Jeśli niedawno zacząłeś uczyć się innego języka i nie jesteś jeszcze na wysokim poziome, nauka kolejnego może być przytłaczająca i nie tak efektywna, jak wtedy, gdy skupiasz się na jednym. W przypadku zbyt różnych języków będzie to powodować mętlik i chaos w Twojej głowie np. gdy zaczniesz jednocześnie arabski i rosyjski – dwa różne alfabety już potrafią sporo namieszać

Korzyści z wielojęzyczności

Uczenie się kolejnego języka to spore wyzwanie, które niesie wiele pozytywnych korzyści. Przede wszystkim pozwala na dalsze rozwijanie funkcji poznawczych, ćwiczy naszą pamięć oraz koncentrację. Ponadto ułatwia zrozumie różnych kultur i nawiązywanie międzynarodowych znajomości. To duże udogodnienie dla osób często podróżujących za granicę, gdyż znajomość kilku języków pomaga zanurzyć się w kulturze i pełniej poznawać najdalsze zakątki z całego świata.

Chociaż wielojęzyczność pozwala dostać dobrą pracę, a także rozwijać swoją karierę w innych krajach, nie warto przesadzać z ilością. Lepiej znać dwa w stopniu bardzo dobrym niż 3 lub więcej na bardzo podstawowym poziomie. Nie zależy również rozpoczynać nauki kilku w tym samym czasie. Najlepiej skupić się na jednym języku, a dopiero gdy przekroczymy poziom komunikatywny dołożyć kolejny. Świetny pomysł to opanowanie hiszpańskiego, a później rozpoczęcie kursu włoskiego lub portugalskiego, gdyż są niezwykle podobne do siebie.

Podsumowanie

Wybór, języka wartego uczenia się w 2024, nie zawsze jest łatwy. Myśląc o nabyciu nowych umiejętności językowych, weź pod uwagę kilka aspektów, a także to, w jakich sytuacjach masz zamiar się nimi posługiwać. Dla zwiększenia kompetencji zawodowych duże znaczenie będzie mieć angielski, a także chiński. Jeśli jednak myślisz o innych rynkach, bardziej przydatny może okazać się hiszpański lub też niemiecki. Rozważ również języki takie, jak francuski, arabski czy japoński z uwagi na kulturalne i biznesowe znaczenie regionów, w których są używane. Korzyści w podróżach i we współpracy biznesowej, przynieść Ci także biegłe opanowanie portugalskiego albo włoskiego.